100 let založení NH Čakovice 1. článek

100 LET NÁRODNÍ HÁZENÉ V ČAKOVICÍCH

Oddíl národní házené v Čakovicích, jedné z mála ryze českých míčových her, tento rok slaví sto let svého působení. Tento specifický (nejenom český, zato původně primárně ženský) sport se v Čakovicích začal hrát roku 1924, avšak její vznik je datován o 19 let dříve. Psal se rok 1905, kdy profesor Václav Karas sepsal a uveřejnil pravidla prvotního způsobu hry, kterou nazval „vrhaná s přenášením“. Nedlouho poté byla pravidla upravena a branky byly nahrazeny terči (kruhy o průměru 1 metr). Hra dostala označení „cílová“ a stala se spíše společenskou událostí, kdy ji ženy hrály v dlouhých sukních a muži ve svátečních kalhotách. Roku 1909 byla pravidla opět přepracována a terče nahrazeny znovu brankami. Hře se v tu dobu začalo říkat „česká házená“, což vydrželo až do roku 1970, kdy byl název oficiálně změněn na „národní házenou“.

V prvních dekádách svého vývoje se u nás česká, resp. národní házená hojně hrála ve městech i na venkově, mezi první pražské kluby patřily např. Vinohrady, Smíchov či Karlín a Český olympijský výbor ji roku 1911 zařadil do svých sportovních slavností. Tato „naše“ házená se rozšířila také do Ruska a bývalé Jugoslávie, kam ji zanesli tamní vysokoškoláci studující v Praze. Roku 1921 byla uznána Mezinárodní federací ženských sportů jako mezinárodní hra a rozšířila se do Francie, USA, Švédska, Rakouska a dalších zemí. Svůj triumf slavila v letech 1930 a 1934, kdy bylo pořádáno mistrovství světa v (české) házené žen. Mimo Čechy se udržela ve světe pouze do 30. let, kdy ji na mezinárodní scéně vystřídala mezinárodní házená, neboli handball. Na domácí půdě naopak slavila dále úspěchy a jejími hráči byli mezi jinými i špičky českého sportu. Ve třicátých letech ji hrával budoucí brankař mistrů světa v ledním hokeji Bóža Modrý, později olympijská vítězka Dana Zátopková, která byla mistryní republiky v házené a velkým příznivcem byl i Král komiků Vlasta Burian.

Tento významný čakovický milník ryze českého sportu si budeme během roku připomínat několika veřejnými akcemi na našem hřišti (Čakovice, K Sedlišti 665), na které bychom vás rádi pozvali. Jarní sezónu začínáme první víkend po Velikonocích, jak oblastními tak ligovými zápasy. Ve volných termínech po celý rok budou probíhat přátelská utkání a jiné akce k našemu výročí. Jednou z nich bude pohár starších žákyň, který letos pořádáme v termínu od 14. do 16. června. Hlavní událostí našeho házenkářského kalendáře tohoto jubilejního roku bude akce konaná 31. srpna. Těšit se můžete na přátelské zápasy různých věkových kategorií, „síň slávy“ s poháry, trofejemi a dalšími vzpomínkovými předměty, rozhovory s pamětníky a na historické fotografie provázející historií čakovické házené.

Rádi bychom vás s tímto, pro mnohé zvláštním sportem, seznámili prostřednictvím zmíněných akcí a doplňujících článků o bohaté historii oddílu. Více informací se budete moci dozvědět v dalších dílech čakovického měsíčníku, na našich webových stránkách a sociálních sítích, kam budeme průběžně doplňovat bližší informace.

 Příští měsíc se dočtete, jak přišla národní házená do Čakovic, s čím se její průkopníci v prvních letech potýkali a jak se stalo, že se tu během pár let zrodila hned dvě soupeřící házenkářská družstva.

 

Mgr. Anna Syslová

 

Webové stránky oddíluhttp://www.nhcakovice.cz/

Facebook: NH Čakovice

Instagram: hazenacakovice

NH

dana

družstvo