Férová snídaně ve farní zahradě

Férový komunitní piknik na farní zahradě na podporu pěstitelů ve světě.

Už v sobotu 11. května, oslavíme farní férovou snídaní tento krásný projekt, který se v Česku koná již po třinácté, vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade. U nás na farní zahradě proběhne podruhé, a to od 09:00 hodin (v případě deště ve farním sále). Těšíme se. 🫶  Sledujte novinky zde: https://fb.me/e/6p7h203E7 

Přidáme se tak k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřili svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. 

Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a musí čelit dopadům klimatické změny. 

Na to reaguje systém Fairtrade. Pěstitelé si díky němu mohou vlastní prací vydělat na důstojný život. Za své plodiny dostávají odpovídající výkupní cenu a navíc fairtradový příplatek. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě. 

Princip Férové snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou výrobky s certifikací Fairtrade. Může to být káva, čaj nebo pomerančový džus.    K tomu fairtradové banány nebo čokoládové müsli, bábovka s fairtradovým kakaem a cukrem. V rámci odpovědné spotřeby můžeme tyto výrobky doplnit o bio a lokální produkty, abychom podpořili i místní farmáře. 

„Férová snídaně je největší česká akce na podporu odpovědné spotřeby. Organizaci tohoto komunitního pikniku zajišťují dobrovolníci: studenti, pedagogové, faráři nebo skauti. Díky jejich zapojení se loni sešlo na celkem 159 místech republiky přes 6600 lidí. Fairtrade není pouze certifikační systém, ale globální hnutí, které spojuje miliony pěstitelů v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky s miliony aktivních spotřebitelů,“ uvádí Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz či na facebookové stránce www.facebook.com/ferovasnidane.

pozvání

Aktualizováno: 19.04.2024 – UMC_108 UMC