Římskokatolická farnost u kostela sv. Remigia

Eliška Sobotková, Ondřej Hrubý, František Čech, Anička Steinová. Zdroj: Vraťme jim život, autor fotky: Adela Bellini


Web stránka projektu: https://varhanyprocakovice.cz/

Web farnosti: https://farnostcakovice.cz/



Římskokatolická farnost u kostela sv. Remigia

O unikátním kostele sv. Remigia

V Čakovicích naleznete jeden z nejunikátnějších kostelů v Čechách. Svatý Remigius byl biskup remešský a velký bojovník proti pohanství. V naší zemi je mu zasvěcen pouze jediný svatostánek, jenž najdete na náměstí 25. března na okraji Prahy v Čakovicích. První sakrální stavba zde stála již ve 14. století. První zmínku o zasvěcení svatému Remigiovi nalezneme až z roku 1604. Odštěpek kosti tohoto světce pro české země z Francie nezískal nikdo jiný než Karel IV.

Kostel v centru Čakovic je již třetí stavba kostela na stejném místě. Až ta třetí, pseudorománská (novorománská) se dochovala dodnes.

Půdorys kostela je ve tvaru kříže tak, jak tomu bylo u románských staveb zvykem. Součástí svatostánku je věž se zvonicí, odkud je přístupný kůr s varhanami. Tu bezpečně rozpoznáte při pohledu na Čakovice takřka ze všech přilehlých obcí. Ve věži jsou dva zvony. Jeden z nich se jmenuje svatý Václav a ten druhý svatý Vít.
V letech 1904 a 1905 byla přistavěna křestní kaple.

Interiér kostela je nádherně vymalován a naleznete zde mnoho biblických vyobrazení. Na křížové klenbě dominuje modrá barva, jejíž sytost určitě upoutá vaši pozornost. Kostel svatého Remigia toho má hodně co nabídnout. Stejně tak jako čakovická farnost, která zaštiťuje duchovní péči v Čakovicích i několika dalších přilehlých obcích.



Pomozte vrátit čakovickým varhanám život

Letos uplyne již 114 let od momentu, kdy se varhany z dílny firmy Jan Tuček výroba varhan a harmonií Kutná Hora poprvé rozezněly v kostele sv. Remigia. Dnes však tento nástroj naléhavě volá o pomoc a restaurování. Pouze společně tento fascinující nástroj, samotného krále hudebních nástrojů, oživíme.

farhany

Obr. Kostelní varhany v Čakovicích čítající více než 1.600 kovových, dřevěných i jazykových píšťal a čeká je rozsáhlá renovace


Dvoumanuálový nástroj, jež vzešel z tehdejší největší dílny v Čechách

Dílna Jana Tučka postavila přes 420 varhan. Kromě čakovických varhan z roku 1909 se může pochlubit např. výrobou velkých třímanuálových varhan v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. 

Tučkovy varhany v Čakovicích patří k velkým dvoumanuálovým romantickým nástrojům z počátku 20. století. Nástroj se dochoval zcela v původním stavu, vyhnula se mu rekvizice cínových píšťal za I. světové války i pozdější módní nestylové úpravy zvuku v duchu barokního ideálu.

Největší hodnota těchto varhan je ukryta v jejich barevném a mnohotvárném zvuku schopném vyjádřit hudební myšlenky a emoce od nejjemnějšího pianissima až po syté, plné a lesklé fortissimo. Nástroj si zachoval původní zvuk, který mu mistr Tuček na počátku minulého století propůjčil. Nepochybně by zněl chrámem velmi majestátně a monumentálně dál nebýt jeho velmi sešlého stavu akcentovaného silným rozladěním, jež na první poslech rozpozná kdokoliv, kdo dnes kostel navštíví.

farhany 2

Obr. Místní varhaník pan Sklenář, který v kostele sv. Remigia hraje již více než 15 let

Varhany znějí majestátním zvukem díky úctyhodnému počtu více než 1.600 kovových, dřevěných i jazykových píšťal, jež jsou zasazeny do bohatě zdobené novorománské varhanní skříně.

Bez Vás se nám to nepodaří

„Aktuální stav varhan je žalostný. Proto se čakovická farnost začala restaurování varhan, jakožto jejich vlastník, v roce 2023 aktivně zabývat. Byl zřízen transparentní účet, veřejná sbírka, webové stránky, je požádáno o dotaci a spuštěna ADOPCE PÍŠŤAL. V plánu máme další aktivity, kterými se věřím podaří navrátit život místním varhanám, které nyní na několik let utichnou.“ komentuje Eliška Sobotková, Marketing a PR projektu obnovy varhan.

„Jelikož financování z dotací je podmíněno spoluúčastí farnosti a naše finanční prostředky jsou omezené, potřebujeme vaši pomoc. Již nyní je zřejmé, že se restaurování varhan vyšplhá řádově do jednotek milionů korun. Budeme vám všem velmi vděční, pokud se rozhodnete přispět jakoukoliv částkou na transparentní účet veřejné sbírky č. 6148604369/0800 nebo využít projektu Adopce píšťal,“ dodává František Čech, administrátor farnosti.

Společně to dokážeme a život jim opět vdechneme🤎

 Farář: P. František Čech

Adresa: nám. 25. března 3/17, Čakovice
Telefon: 731 124 507
E-mail: cech@farnostcakovice.cz
Více informací na http://www.farnostcakovice.cz/ nebo Facebooku.



Více o projektu na www.varhanyprocakovice.cz, www.farnostcakovice.cz
Sledujte dění projektu na Instagramu @varhanyprocakovicea facebooku @𝓥𝓻𝓪ť𝓶𝓮𝓳𝓲𝓶 ž𝓲𝓿𝓸𝓽

ADOPTUJTE PÍŠŤALU