Druhé družstvo čakovické házné, KH Čakovice (1931–1948) 4.článek

DRUHÉ DRUŽSTVO ČAKOVICKÉ HÁZENÉ, KH ČAKOVICE (1931–1948)

V minulých měsících jste se dočetli, jak se v Čakovicích začala hrát národní házená a jaké byly její osudy do roku 1930/1931, kdy došlo k odštěpení dvou samostatných oddílů – DTJ a KH Čakovice. V posledním čísle bylo pojednáno o činnosti DTJ.

 

Po neshodách s vedením Sokola a přechodu několika hráčů k oddílu DTJ v roce 1930 odešli ze Sokola následujícího roku i zbylí hráči, kteří si založili vlastní oddíl: klub házené Čakovice.

V prvním roce působení měl oddíl družstvo dorostenek, dorostenců a mužů. Poslední zmínění ještě toho roku vyhráli II. třídu pražského mistrovství Reinerovy župy a následující sezónu postoupili do soutěže I. třídy, ve které vyhráli svou skupinu a byli zařazeni do nejvyšší soutěže, kde hrála družstva z celé republiky.

Rok 1933 byl pro KH vrcholem úspěchů. Družstvo mužů hrálo v nejvyšší soutěži mezi nejlepšími házenkářskými týmy a obsadilo (pouze pro horší poměr branek) druhé místo. Toho roku bylo založeno i družstvo žen, které se účastnilo soutěže pražského kraje hned první rok se umístilo na 3. příčce. Rychlý vzestup však vystřídal rychlý pád a na začátku jara následujícího roku přišla krize. Někteří hráči z mužského týmu odešli na vojnu, jiní zcela zanechali aktivní činnosti a protože oddíl nevěnoval dostatečnou péči mládeži, nebylo z koho družstvo doplnit. Klub se navíc potýkal s nedostatek financí, kvůli čemuž 1. května 1934 odeslal dopis obecnímu úřadu, v němž prosil o poskytnutí finanční podpory. Přestože se obecní rada rozhodla věnovat klubu 200,- Kč, finanční problémy se tím vyřešit nepodařilo, stejně tak jako nedostatek hráčů. Koncem roku 1934 byl tak KH Čakovice rozpuštěn a zbývající hráči se vrátili zpět do Sokola.

Obnovené družstvo národní házené se v Sokole poučilo z předchozího neúspěchu v péči o nastupující generaci a ihned založilo žákovské družstvo. Ani tak ale tamější házená neměla dlouhého trvání. V době obsazení našeho území nacistickými jednotkami byl Sokol z úředního rozhodnutí rozpuštěn a sport se mohl nadále provozovat pouze pod hlavičkou DTJ, kde byl druhý čakovický házenkářský oddíl. Sokolští házenkáři se tak rozhodli uzavřít dohodu s SK Čakovice, který měl pouze oddíl kopané, a v tomto sportovním klubu založili i oddíl házené, do kterého všichni kolektivně přešli.

V družstvu SK dominoval tým dorostenců. Ten roku 1942 vyhrál mistrovskou soutěž pražského kraje a postoupil do kvalifikačních bojů o titul přeborníka Čech. I v nich se čakovičtí dorostenci drželi na vrcholku tabulky. Téhož roku bylo založeno i družstvo dorostenek.

Osvobozením Československa v roce 1945 skončilo čtyřleté hostování házenkářů v SK, kteří se mohli vrátit zpět pod Sokol. V podzimní části mistrovské soutěže roku 1946 vedlo družstvo mužů tabulku bez jediné porážky a následující rok postoupilo do I.A třídy. Počátkem roku 1947 bylo ustanoveno také sokolské družstvo žen a dorostenek.


Příští měsíc se dočtete o sjednocení čakovických házenkářských oddílů opět pod Sokolem a o zdejším vývoji v 50. a 60. letech, mimo jiné i o mužské a ženské reprezentaci ve II. lize.

                                                                                                                                                                                                         Mgr. Anna Syslová

 

Webové stránky oddílu: http://www.nhcakovice.cz/

Facebook: NH Čakovice

Instagram: hazenacakovice


·  1. Tým SK Čakovice. Turnaj v Mladé Boleslavi 1942, 1. místo.

1

·  2. Čakovický tým sokolského družstva, 1945.

2





Aktualizováno: 05.08.2024 – UMC_108 UMC