DTJ ČAKOVICE (1930-1948) 3.článek

DTJ ČAKOVICE (1930-1948)


Minulý měsíc jste se dočetli, jak se v Čakovicích začala hrát národní házená a jaké byly její osudy do roku 1930/1931, kdy došlo k odštěpení dvou samostatných oddílů – DTJ a KH Čakovice.

Roku 1930 bylo založeno házenkářské družstvo DTJ (dělnické tělovýchovné jednoty) Čakovice, kam přešlo několik hráčů z původního sokolského oddílu. Nový tým začal hrát ještě téhož roku. První zápas odehráli muži s družstvem DTJ Vyšehrad, kterému čakovičtí podlehli 21:1. Po tomto neúspěchu se nově vzniklé družstvo (jednalo se pouze mužský tým) rozhodlo hrát pouze pro přátelská utkání v okolních obcích. Na podzim následujícího roku se oddíl rozrostl o družstvo žáků, které hrálo (pro malý počet družstev) také pouze přátelská utkání a družstvo dorostenců. Ti se jako jediní účastnili mistrovské soutěže a podařilo se jim získat titul přeborníka 14. okresu DTJ. Postupem času se zlepšila úroveň hry i ostatních družstev a mužské družstvo, které začalo hrát přebor pražského kraje, skončilo v roce 1934 na 5. místě.

V protektorátním roce 1942 vyhrálo družstvo dorostenců titul přeborníka pražského kraje. V následujícím roce slavilo stejný úspěch a mělo možnost zasáhnout i do závěrečných bojů o titul přeborníka Čech (nejvyšší možný titul). Kvalifikace se konala v Plzni, což představovalo příliš velké výdaje a čakovičtí se tak nakonec zúčastnit nemohli.
Roku 1943 založila DTJ v Čechách i na Moravě vrcholnou házenkářskou soutěž – 1. ligu. Do té bylo přizváno celkem osm družstev, mezi nimi i Čakovice. V té době měla místní DTJ vedle ligového i druhé mužské družstvo hrající mistrovskou soutěž DTJ pražského kraje. Obě družstva spolu jezdila na turnaje, velkou slávou byla např. cesta do Kralup nad Vltavou v předposledním roce války, kam se tehdy vydala z Čakovic za hudebního doprovodu tahací harmoniky výprava asi 60 nadšenců na kolech.

V roce 1945 bylo v soutěži 1. ligy odehráno jen první kolo, po kterém bylo družstvo mužů  DTJ Čakovice v tabulce na 2. místě. Následovaly poslední dny války a květnové osvobození sovětskou armádou, do kterého se zapojili i čakovičtí sportovci včetně házenkářů, kteří pomáhali stavět barikády a bezprostředně po osvobození se zapojili do pracovní činnosti řízené akčním výborem v Čakovicích. Na podzim se již odvetná utkání druhé části 1. ligy neuskutečnila a soutěž se v tomto roce nedohrála.

V nové, svobodné éře roku 1946, bylo založeno družstvo žen. Družstvo mužů bylo zařazeno do přeboru pražského kraje, kde obsadilo 2. místo a postoupilo do bojů o titul přeborníka Čech, kde se mimo jiných utkalo i s druhým čakovickým týmem (v tu dobu spadajícím pod Sokol Čakovice). Muži z DTJ vybojovali první místo a postoupili do finále přeboru ČSR. O vítězi rozhodovala dvě utkání s vítězem Moravy, kterým byla DTJ Ostrava-Lujsová. První zápas se odehrával na čakovickém fotbalovém hřišti s početnou diváckou podporou, kterou domácí odměnili výhrou 11:7. Po 14 dnech se hrálo odvetné utkání v Ostravě, na které se čakovičtí hráči se skalními příznivci dopravovali nákladním autem, a i tam slavili úspěch – výhru 5:3. Touto výhrou potvrdili titul přeborníka ČSR, což byl jeden z dosavadních největších úspěchů čakovické házené.
Touto slavnou epizodou končí úspěšné období DTJ, které hrálo házenou na tak vysoké úrovni. Slibné družstvo nezůstalo na další sezónu pohromadě a několik dalších let zde byla k vidění jen průměrná házená na úrovni krajského přeboru.


Příští měsíc se dočtete o časově souběžném působení druhého čakovického oddílu začínajícího jako „KH Čakovice“ a o jeho následném přechodu do „SK“ a „Sokola“.

Mgr. Anna Syslová 

Webové stránky oddílu: http://www.nhcakovice.cz/

Facebook: NH Čakovice

Instagram: hazenacakovice

 

·  Čakovické házenkářky na fotografii z období protektorátu Čechy a Morava

 NH



Aktualizováno: 07.03.2024 – UMC_108 UMC