www.cakovice.cz ČAKOVICKÝ PŘEDŠKOLÁČEK ČAKOVICE V POHYBU PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET
{DNES JE:NEDĚLE 05.07.2020 SVÁTEK MÁ:STÁTNÍ SVÁTEK (CYRIL A METODĚJ)}

Sdružení LíPa


Sdružení LíPa je částečně dotovaná organizace z rozpočtu MČ Praha - Čakovice.

Sdružení LíPa se zaregistrovalo v roce 2004, ale jeho působení je daleko delší. O kulturní akce v Třeboradicích se starají už více jak 10 let. Hlavním posláním je organizovat volný čas dětí a mládeže - např. tanečky Lipánek, vánoční a velikonoční tvoření ve spolupráci s MŠ Třeboradice. Dále zajišťují kulturní a společenské akce - taneční zábavy a vánoční koncert s výstavou. Dále se podílí na prohlubování vztahu k místním památkám, tradicím a životnímu prostředí. Obnovují lidové tradice a zvyky - dětský den, mikulášská nadílka a pálení čarodějnic.

O akce organizace se starají Pavlína Labíková a Libuše Uríková, ale nebýt sponzorů a dobrovolníků, kteří jim ochotně pomáhají by mnoho akcí ani nebylo. 

Bližší informace Vám rádi zodpoví:

Libuše Uríková tel. 608 328 686
Pavlína Labíková Pavlinalab@seznam.cz

Znovuobnovená tradice – masopust v Třeboradicích

… a tak, jak má opravdu být…

Zúčastnila jsem se první akce pořádané zde, kam jsem se přestěhovala.  Protože pocházím  z kraje, kde se na tradice dbalo, tak jsem masopust v příměstské oblasti „velké Prahy“ (patrioti prominou název) šla navštívit spíše ze zvědavosti. Ale předčil mé očekávání. A když jsem se dozvěděla, že tuto slavnost-masopust v takovém rozsahu uspořádalo občanské sdružení LíPa v Třeboradicích teprve poprvé – tak klobouk dolů.

Pohledem nezaujatého diváka to nemělo chybu. Zabijačky, karnevaly (zejména dětské), masopustní a maškarní průvody, odpolední a večerní veselice, plesy,  probíhají v regionech  leckde i do Velikonoc, protože současná moderní doba příliš katolických pravidel nedbá.  Proto je cenné, že od  tradic se v Třeboradicích neupouští. Protože: masopustem bylo původně považováno období od Tří králů (6. ledna) do Popeleční středy (pohyblivé datum, letos např. připadá na 9. března ). Byla to doba, kdy  Popeleční středou začínalo postní období před Velikonocemi a tak se předtím náležitě veselilo. Cením si i toho, že tyto dobové tradice byly hezky, stručně ale výstižně popsány na plakátcích na dvoře restaurace u přípravy pašíka. (v závorce dodávám, že kladem je i to, že se masopustní hodování obešlo bez kupovaných klobás a jitrnic….). Vždyť je jedině dobře, připomenout si doby našich předků, z kterých vychází i současné, leckdy komerčně pojaté, svátky.  

Pominu nádherné slunečné, byť mrazivé počasí, které jistě hrálo svou roli a bylo určitě odměnou pořadatelům, ale zorganizovat masopustní průvod s kapelou a koňským povozem (k velké radosti dětí, které se mohly svézt), se zastávkami, kde maškary dostávaly výslužku,  se stánky, nabízejícími rozličné masopustní pochutiny a dárečky, se zabíjačkou a ochutnávkovými programy, s dětskými přestaveními  a zároveň tvořivými dílnami pro děti, a večerním masopustním programem s tancovačkou pro odrostlejší –  je shrnuto jedním slovem naprosto úžasné.  

Dovedu si představit tu  náročnou práci organizátorů a pořadatelů, učitelek MŠ, které se podílely přípravě maškar (zejména kuřátka byla nádherná) a pak vystoupeních dětí,  muzikantů, přípravu zabíjačky, ochotníků, zkrátka všech, co přiložili ruku k dílu – aby se masopust vydařil. A tak:  milí Třeboradičtí – dobrá věc se podařila! Jen tak dál a za rok zase na shledanou.       bu

IMG_5163.jpgIMG_5143.jpgIMG_5153.jpgIMG_5170.jpgruzne 102.jpgruzne 109.jpgruzne 112.jpgruzne 110.jpgruzne 107.jpgNový obrázek6.jpgNový obrázek7.jpgKAVYS_MAILEM (23) (2).jpgNový obrázek8.jpgNový obrázek9.jpgNový obrázek11.jpgNový obrázek13.jpgNový obrázek14.jpgNový obrázek15.jpgNový obrázek17.jpgNový obrázek 3.jpgNový obrázek 2.jpgNový obrázek 4.jpgNový obrázek 5.jpg
25.04.2013 - Kateřina Marszálková ; Přečteno: 11803 x