www.cakovice.cz ČAKOVICKÝ PŘEDŠKOLÁČEK ČAKOVICE V POHYBU PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET
{DNES JE:NEDĚLE 09.08.2020 SVÁTEK MÁ:ROMAN}
AKTUALITY / Obecné informace

Změny zákona o občanských průkazech od 1.1.2012


Vzhledem k tomu, že sdělovací prostředky neinformují vždy úplně přesně, připravili jsme pro vás přehled nejzákladnějších rozdílů mezi novým a starým občanským průkazem. O vydání občanského průkazu lze zažádat na Úřadě městské části Praha 18. Platnost nebude zákonem nijak omezena. Tzn. průkaz bude platný po dobu v něm uvedenou.
Do nového občanského průkazu již nebude možné napsat nepovinné údaje o manželovi/manželce s rodným číslem a o dětech do 18 let s jejich rodnými čísly. Od 1.1.2012 jsou nepovinnými údaji pro zápis do občanského průkazu pouze titul a nově i údaj o rodinném stavu. Pokud nebude občan chtít, nemusí v OP údaj o stavu mít.
Největší změnou v zákoně je zavedení občanského průkazu i pro občany mladší 15 let a to s platností na 5 let. O tyto občanské průkazy bude moci požádat zákonný zástupce a to za správní poplatek 50,- korun. Pro občany mladší 15 let nebude nadále OP povinný. Tento občanský průkaz lze použít jako cestovní doklad a to do států Schengenského prostoru a členských států EU.
K podání žádosti o vydání nového občanského průkazu již není potřeba předložit fotografii a vyplněnou žádost. Žádost se vyplní elektronicky a fotografii pořídí úředník, stejně jako je tomu již při vydávání cestovních pasů.

V Čakovicích již nebude provozováno detašované pracoviště, ale občané naší městské části si budou moci žádost podat a nový občanský průkaz převzít u kteréhokoliv úřadu příslušného k vydávání občanských průkazů.

- ; Přečteno: 4842 x